I- DZIEŃ
- przyjazd grupy wycieczkowej do Legnicy
- zakwaterowanie w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Legnicy
- spotkanie z Dyrektorem (przedstawienie programu pobytu i spraw organizacyjnych)
II -DZIEŃ
- wyjazd do Myśliborza na zajęcia pn. ”Środowisko przyrodnicze Parku Krajobrazowego Chełmy”
- edukacja w sali muzealno-dydaktycznej Centrum Edukacji Ekologicznej
i Krajoznawstwa „Salamandra” - przejście ścieżką dydaktyczną - poznanie zasobów flory i fauny w rezerwacie florystyczno-geologicznym „Wąwóz Myśliborski”
- czas wolny pod opieką wychowawców
- osobliwości przyrody Pogórza Kaczawskiego – podsumowanie wycieczki (zajęcia prowadzą nauczyciele-wychowawcy SSM), grill, zabawy integracyjne, dyskoteka
Park Krajobrazowy "Chełmy" leży na Dolnym Śląsku, w Sudetach Zachodnich, we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego. Park powstał w 1992 roku. To wyżynna kraina z wieloma wzniesieniami sięgającymi około 400 m n.p.m., wąwozami i stromymi ścianami skalnymi. Najwyższy punkt w Parku to wzgórze Mszana (475 m n.p.m.) leżące w lesie koło Muchowa, ale popularnym miejscem jest tutaj Czartowska Skała (463 m n.p.m.) - wspaniały punkt widokowy na cały obszar Parku Krajobrazowego.
Rezerwat Przyrody Wąwóz Myśliborski to najbardziej znana część Chełmów. Wokół szlaku i ścieżek dydaktycznych, prowadzących głównie dość głębokim wąwozem, w wielu miejscach wznoszą się skaliste ściany utworzone z law poduszkowych i zieleńców. Został utworzony dla ścisłej ochrony najcenniejszych gatunków paproci – języcznika zwyczajnego oraz paprotnika kolczastego. Na starych okazach jodły pasożytuje unikatowa jemioła jodłowa.
III -DZIEŃ
- zajęcia w Parku Miejskim na szlaku ”Przyrodnicza ścieżka edukacyjna”
- rekreacja
- zakończenie pobytu
Park Miejski w Legnicy w 2010 roku został wpisany na listę obiektów zabytkowych. Zgromadzono tu ciekawą kolekcję roślin, która do dzisiaj zadziwia bogactwem gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Najstarsze i najpiękniejsze legnickie platany liczą ponad 100 lat i mają ponad 4 metry obwodu. Najatrakcyjniejszy teren zieleni, położony w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta został założony na przełomie XIX i XX w. Spełnia rolę prawdziwie nowoczesnej wielkomiejskiej enklawy wypoczynku i rozrywki
w otoczeniu bujnej roślinności oraz licznych zwierząt.
Legnicka Palmiarnia jest jedną z ciekawszych atrakcji Legnicy. Charakterystyczny budynek Palmiarni został wybudowany w 1898 roku na terenie Parku Miejskiego. Odwiedzając Palmiarnię w Legnicy, będziemy mogli zobaczyć wiele gatunków roślin pochodzących z różnych zakątków świata. Egzotyczna flora to nie jedyna atrakcja czekająca na odwiedzających. W legnickiej Palmiarni znajduje się także mini zoo zamieszkałe przez małe zwierzęta
i ptaki. Dzisiaj Palmiarnia jest nie tylko miejscem ekspozycji roślin. Odbywają się w niej wystawy, konkursy, spotkania, kameralne koncerty, sesje fotograficzne, oraz zajęcia edukacyjne.
Przyrodnicza Ścieżka Edukacyjna powstała w zabytkowym Parku Miejskim w Legnicy. Jej celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej. Przyrodnicza Ścieżka Edukacyjna obejmuje prawie 50 hektarową powierzchnię parku. Prowadzi ciągami komunikacyjnymi, stwarzając odwiedzającym park możliwość zapoznania się z jego historią i teraźniejszością, istniejącą dendroflorą, ornitofauną, zwierzętami oraz funkcjami, jakie pełni zieleń w mieście.
0FERTA 3-DNIOWEGO POBYTU W RAMACH EDUKACJI HISTORCZYNEJ.
I -DZIEŃ
- przyjazd grupy wycieczkowej do Legnicy
- zakwaterowanie w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym
- spotkanie z Dyrektorem (organizacja i program pobytu
II-DZIEŃ
- Spacer po Legnicy, poznanie najciekawszych zabytków wielowiekowej historii miasta ( m.in.: Zamek Piastowski) Zamek to jedna z najważniejszych budowli Legnicy. Przez ponad 750 lat siedziba i symbol władzy terytorialnej: książąt piastowskich, starostów habsburskich, pruskich i niemieckich urzędów.
- Zielona Komnata w wieży św. Jadwigi,
- Mauzoleum Piastów, Rynek, Katedra) i współczesnych budowli a także spojrzenie na miasto i okolicę z wieży św. Piotra.
- Mauzoleum Piastów w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy powstało w latach 1677-1679. To pierwsza na Śląsku barokowa kaplica grobowa należy do najwybitniejszych zabytków epoki łączących w całość wszystkie dziedziny sztuki: architekturę, rzeźbę i malarstwo. Wyróżnia się układem przestrzennym, dekoracją wnętrza oraz programem ideowym.
- wyjazd do Legnickiego Pola - Muzeum Bitwy Legnickiej, Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu jest jednym z najważniejszych w dziejach średniowiecznego Śląska i Polski. W 1241r ziemie nasze stały się celem najazdu mongolskiego. 9 kwietnia 1241r w pobliżu Legnicy z najeźdźcami spotkało się w boju rycerstwo polskie dowodzone przez księcia śląskiego Henryka II Pobożnego. Bitwa zakończyła się porażką sił książęcych i śmiercią Henryka II.
- czas wolny pod opieką wychowawców
- podsumowanie dnia w formie quizu „Legnica wczoraj i dziś- atrakcje turystyczne”(quiz prowadzą nauczyciele-wychowawcy SSM) oraz grill w patio, zabawy integracyjne, dyskoteka, karaoke
III DZIEŃ
- Wycieczka „Śladami historii Piastów Świdnicko-Jaworskich” zwiedzanie Jawora - Muzeum Regionalne „Izba Śląska,” Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad cztery tysiące eksponatów. Do najcenniejszych należą dokumenty z XIV i XVIII a wśród nich księgi sądowe miasta Jawora, wyroby konwisarskie z XVII w i XVII w oraz militaria z XIV-XIX w. Świn - ruiny zamku, Bolkowa – zamek /imponująca fortyfikacja obronna Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1277 Świdnicy - Muzeum Kupiectwa.
- wykwaterowanie, zakończenie pobytu
ZAPRASZAMY do czynnego wypoczynku w kontakcie z bogatym dziedzictwem kulturowym naszego regionu !